Ks. Szczepan Łakomy 503 787 400 swmonika@archpoznan.pl

Msze św.: Pon – Pią 18:00 | Sobota 19:00 | Niedziela 9:00, 11.30, 19:00

PRZY WIGILIJNYM STOLE

Kategorie: Wydarzenia,Z życia Parafii

Wieczór wigilijny

Wieczerza wigilijna ma charakter bardzo religijny. Przeżywamy ją w duchu wspólnoty, miłości i przebaczenia. Rodzina gromadzi się wokół stołu wigilijnego (potrawy bezmięsne i napoje bezalkoholowe). Jedno miejsce pozostawiamy wolne jako znak pamięci o nieobecnych zmarłych i o dzieciach, które dzisiejszego wieczoru nie zaznają ciepła rodzinnego. Na centralnym miejscu leży otwarta księga Pisma Świętego, opłatek i zapalone świece. Pod obrusem siano, a stół przyozdobiony stroikami. Przewodniczy ojciec rodziny lub ze słusznych względów ktoś inny. Słowa modlitwy odmawiamy powoli, z pobożnością, pamiętając, że z nami do stołu zasiada sam Chrystus.

Ojciec: W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIETEGO

Wszyscy: AMEN

Ojciec: Ponad dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus – nasz Zbawiciel. Opowiada nam o

tym Ewangelia wg św. Łukasza. Stojąc, posłuchajmy jej z wiarą, jak to uczynili nasi przodkowie.

Ojciec: „W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Oto Słowo Pańskie

Ojciec: Módlmy się za wszystkich, których ogarniamy naszym sercem, a szczególnie za papieża Franciszka, za naszych krewnych, przyjaciół, sąsiadów, za dzieci opuszczone i z rodzin biednych, za zmarłych z naszej rodziny, by w dzisiejszą noc Pan ich obdarzył swoją łaską i pokojem.

Wszyscy: Ojcze nasz……

Ojciec: Panie Jezu Chryste, który rodząc się jako Dziecię, uświęciłeś życie rodzinne, pozostań w naszym

domu i zajmij miejsce przy stole, błogosławiąc te dary, które z Twojej dobroci przygotowaliśmy na stół wigilijny. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Ojciec: Przełamiemy się opłatkiem (Wszyscy łamiemy się opłatkiem – składając sobie życzenia).

Drodzy Parafianie !!!

Na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia składam najserdeczniejsze życzenia: Bożego Pokoju, który niech dotknie głębię naszych serc, Bożej Miłości, która zapali nasze serca do życzliwości i wrażliwości na bliźniego, Bożej Nadziei, która przemieni nasze lęki, ból, cierpienia i samotność w obecność Jezusa, Bożego Światła, które rozproszy nasze codzienne ciemności, Bożej Radości, która zabierze od nas strach, Bożego Miłosierdzia, tam gdzie sami sobie poradzić nie potrafimy oraz Bożego Błogosławieństwa, bo Bóg jest z Nami mino wszystko i po mino wszystko. Bóg w Jezusie właśnie teraz, jest tak blisko nas, Emmanuel, Książe Pokoju, Boże Dziecię, który kocha każdego z nas.

Z Bożym Błogosławieństwem na radosne

i pełne Bożego Pokoju i Miłości Boże Narodzenie 2020 r.

Wasz Proboszcz

Ks. Szczepan Łakomy

Dodał: Jacek Konieczny